ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREElektromobilność
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Projekt E-MAGIC skupi się na opracowaniu nowego typu baterii do pojazdów elektrycznych
11.01.2019r. 06:42

Nowy unijny projekt o nazwie E-MAGIC (European Magnesium Interactive Battery Community) zyskał niedawno dofinansowanie w wysokości 6,5 miliona euro. Konsorcjum ma skoncentrować się na opracowaniu nowego typu baterii do pojazdów elektrycznych - czytamy w BiznesAlert.pl.
Projekt zakłada ramy czasowe do 2022 roku i jest koordynowany przez hiszpański fundusz Fundación Cidetec. W prace włączone są prestiżowe europejskie jednostki naukowe w tym Instytutu Helmholtza Ulm (HIU), Karlsruhe Institute of Technology (KIT). Łącznie do współpracy przystąpiło 10 instytucji.

Finalny produkt ma być wydajniejszy, tańszy i bezpieczniejszy niż obecnie wykorzystywane baterie litowo-jonowe. Magnez zastosowany w nowym typie baterii umożliwia zwiększenie gęstości baterii, jest bezpieczniejszy w użytkowaniu a co najważniejsze mniej kontrowersyjne i kosztowne jest jego pozyskiwanie.
Magnezowa anoda ma pozwolić tworzyć baterie odporne na wiele cykli ładowania i rozładowywania. Obecnie nie jest do końca znana żywotność baterii litowo-jonowych o gęstości stosowanej w samochodach elektrycznych, ale zakłada się, że w pojazdach będą one służyć około ośmiu do 10 lat. Następnie będą mogły być wykorzystywane jako elementy tworzące stacjonarne magazyny energii.

Dr Zhirong Zhao-Karger, który koordynuje działania nowego projektu badawczego w Solid State Chemistry Research Group w HIU zwraca uwagę, że to właśnie żywotność nowych komórek może przesądzić o sukcesie projektu, ale na tym etapie prac stanowi spore wyzwanie. Na pewno magnez pozwala wyeliminować zagrożenia związane z odkładaniem się osadu powodującego zwarcia, co niejednokrotnie ma miejsce w bateriach litowo-jonowych. Zhao-Karger podkreśla też, że ziemia ma ponad 3000 razy większe złoża magnezu niż litu i potrafi go już skutecznie poddawać recyklingowi - czytamy w BiznesAlert.pl.
Electrive , BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE