ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREElektromobilność
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kredyt EBI na budowę fabryki akumulatorów w Szwecji
01.08.2020r. 21:57

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, Europejski Bank Inwestycyjny przyznał kolejny kredyt na budowę mającej powstać w Unii Europejskiej fabryki akumulatorów. Wcześniej EBI przyznawał finansowanie na tego rodzaju inwestycje realizowane m.in. w Polsce. Teraz beneficjentem umowy z EBI jest szwedzka firma Northvolt, która pozyskała dotąd od unijnego banku i prywatnych instytucji finansowych środki o wartości 3 mld dolarów.
Dwa lata temu EBI wsparł finansowo inwestycję w fabrykę baterii szwedzkiej firmy Northvolt, która uzyskała preferencyjną pożyczkę do 52,2 mln euro. Dzięki niej miała powstać pilotażowa linia produkcyjna, mająca potwierdzić zdolność do efektywnej produkcji akumulatorów litowo-jonowych, która zostanie teraz przeniesiona na dużo większą skalę.

Finansowanie dla Northvolt zostało przyznane z programu InnovFin w ramach instrumentu EDP (Energy Demo Projects), w którym EBI wspiera innowacje w energetyce poprzez preferencyjne pożyczki, gwarancje, a także poprzez inwestycje kapitałowe, z reguły o wartości między 7,5 mln euro a 75 mln euro.

Teraz Europejski Bank Inwestycyjny kontynuuje finansowanie inwestycji realizowanych przez Szwedów. Unijny bank przyznał Northvolt pożyczkę w wysokości 350 mln euro, która umożliwi uruchomienie wielkoskalowej produkcji akumulatorów.

Cel szwedzkiej firmy to uruchomienie produkcji akumulatorów o pojemności sięgającej 40 GWh w skali roku. Fabryka o nazwie Northvolt Ett ma być gotowa już w przyszłym roku, a produkowane przez Szwedów baterie ma charakteryzować minimalny ślad węglowy.

Wcześniej w finansowanie projektu Northvolt zaangażowało się szereg europejskich firm - w tym ABB, BMW Group, Scania, Siemens, Vattenfall, Vestas czy Volkswagen Group.

Współpraca Szwedów z Volkswagenem poszła nawet o krok dalej. Zdecydowano o wspólnej budowie fabryki akumulatorów, która ma być gotowa w 2024 roku. Oprócz VW akumulatory Northvolt mają zasilać także inny niemiecki koncern motoryzacyjny BMW, z którym ostatnio zawarto umowę w tej sprawie.

Northvolt deklaruje, że jego celem jest osiągnięcie 25-procentowego udziału w europejskim rynku akumulatorów do roku 2030.

Ostatnio szwedzka firma zabezpieczyła finansowanie o łącznej wartości 1,6 mld dolarów, które oprócz EBI przyznały także prywatne banki i fundusze - w tym APG, BNP Paribas, Danske Bank, Danica Pension, Intesa Sanpaolo, ING, KfW IPEX-Bank, PFA Pension, SEB, Siemens Bank, SMBC, Société Générale, Swedbank oraz UniCredit.

W sumie w ciągu ostatnich trzech lat szwedzkiej firmie udało się zabezpieczyć finansowanie w wysokości około 3 mld dolarów.
Pożyczka EBI dla Northvolt wpisuje się w cel Banku, jakim jest finansowanie budowy europejskiego przemysłu akumulatorów.

Europejski Bank Inwestycyjny przewiduje zwiększenie wsparcia na rzecz projektów związanych z produkcją akumulatorów w 2020 roku do ponad 1 mld euro, co odpowiada poziomowi wsparcia udzielonego przez EBI w całym ostatnim dziesięcioleciu.

Łączna wartość finansowania udzielonego przez EBI na rzecz projektów w dziedzinie akumulatorów do pojazdów elektrycznych od 2010 roku wyniosła 950 mln euro, co pomogło pokryć łączne koszty zrealizowanych dzięki temu projektów w wysokości 4,7 mld euro.

W marcu tego roku Bank informował o przyznaniu kredytów w wysokości 480 mln euro na rozbudowę fabryki akumulatorów LG Chem, która znajduje się pod Wrocławiem. Kredyt z EBI pokryje około jedną trzecią całkowitych kosztów projektu, szacowanych na 1,5 mld euro. Reszta finansowania będzie pochodzić ze środków własnych firmy oraz z innych źródeł.

Zakład budowany w ramach projektu wspieranego przez EBI będzie posiadać roczną zdolność produkcyjną akumulatorów o pojemności powyżej 35 GWh energii elektrycznej dla ponad 500 tys. samochodów elektrycznych. Uruchomienie kolejnej fabryki akumulatorów pozwoli spółce LG Chem Wrocław Energy na zwiększenie łącznej pojemności produkowanych akumulatorów do około 65 GWh.

Komisja Europejska zakłada, że europejski rynek akumulatorów już w roku 2025 będzie warty około 250 mld euro. Do tego czasu popyt na akumulatory w Europie ma wzrosnąć do 200 GWh, a w skali globalnej do 600 GWh.

Bruksela chce jednocześnie doprowadzić do maksymalnego udziału w tym rynku producentów z Unii Europejskiej. Na razie potencjał produkcji akumulatorów w UE wynosi tylko około 50 GWh w skali roku. Podobny mają Stany Zjednoczone - głównie za sprawą Tesli, natomiast potencjał produkcji akumulatorów w Azji wynosi już około 450 GWh.

Największy na świecie producent akumulatorów, chiński CATL, odnotował w ubiegłym roku sprzedaż sięgającą 40 GWh.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE