ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREElektromobilność
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


MATERIAŁY PROBLEMOWE

Szkodliwy problem czy wartościowe źródło energii?
04.08.2020r. 05:34

Justyna Dylińska-Chojnacka, PTPiREE ("Energia elektryczna" - 6/2020)
Samochodach elektryczne to temat bardzo żywy, który nie schodzi z ust przedstawicieli koncernów motoryzacyjnych, ekspertów zajmujących się redukcją gazów cieplarnianych i unijnych urzędników. ,,Elektryki'' mają swoich zwolenników i przeciwników, prowokują już od kilku lat do dyskusji.
Jednym z nieodzownych elementów debaty stała się kwestia baterii, a właściwie ich produkcja i sposoby na dalsze wykorzystanie. Zdaniem krytyków, to one właśnie są poważną wadą aut elektrycznych. I choć zwolennicy twierdzą, że rozpowszechnianie elektromobilności jest jednym ze skuteczniejszych sposobów walki ze smogiem - sprawia, że miasta mają szansę w przyszłości stać się wolne od spalin, a przynajmniej do powietrza, którym oddychamy trafi mniej tlenków azotu i siarki - to jednak przeciwnicy zadają pytanie, czy faktycznie rozpowszechnianie pojazdów elektrycznych przyczyni się do redukcji ilości emitowanych zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych, biorąc pod uwagę całość procesu produkcji samochodu?

I tu właśnie pojawia się temat problematycznej produkcji baterii. Wprowadzenie akumulatorów litowo-jonowych stosowanych teraz tak powszechnie w niezliczonych urządzeniach elektrycznych - od telefonów komórkowych po laptopy, hulajnogi czy samochody właśnie - zwiększa zapotrzebowanie na metale ziem rzadkich. Czy tempo wydobywania takich surowców jak miedź, nikiel czy kobalt sprosta rosnącemu popytowi na auta elektryczne? A jeśli sprosta, to czy nadmierne wydobywanie nie będzie miało negatywnego oddziaływania na środowisko? Weźmy na przykład pod uwagę kopalnie niklu. Zarówno w procesie wydobycia, jak i wytapiania oraz transportu tego surowca powstaje sporo zanieczyszczeń. Transport rud niklu przyczynia się do uwalniania pyłów zawierających ładunki toksycznych metali. Obliczono również, że wyprodukowanie samochodu elektrycznego wiąże się z emisją większej ilości dwutlenku węgla niż w przypadku pojazdu o konwencjonalnym napędzie.
.
Mając na uwadze zwiększoną emisję dwutlenku węgla na etapie produkcji auta elektrycznego oraz intensywne i negatywne oddziaływanie na środowisko w trakcie wytwarzania baterii, warto poruszyć zagadnienie "drugiego życia" tych ostatnich. Recykling baterii jest kluczem do zapewnienia wystarczającej ilości surowców ziem rzadkich potrzebnych do zaspokojenia popytu na samochody elektryczne. Proces ten polega na poddawaniu odpadów odpowiedniej obróbce pozwalającej na prawie całkowity odzysk zawartych w nich związków. Główną przeszkodą w stosowaniu tej metody są wysokie koszty budowy i eksploatacji linii technologicznej. Mając na uwadze fakt, że wraz z rozwojem cywilizacyjnym zasoby surowców naturalnych ulegają zmniejszeniu, wydaje się, iż ten sposób postępowania ze zużytymi produktami będzie w przyszłości dominował. I choć producenci ,,elektryków'' chcą zachować jak najdłużej żywotność i zadowalające parametry baterii, to jednak obecnie oferują gwarancję na osiem, dziesięć lat. Eksperci szacują, że po tym czasie sprawność akumulatorów będzie na poziomie 70 proc., a to pozwoli na dalsze ich wykorzystanie w formie stacjonarnych magazynów energii. Największy działa już w Amsterdamie i stanowi zapasowe zasilanie dla tamtejszego stadionu. Opiera się na 63 używanych i 85 nowych zestawach baterii pochodzących z Nissanów LEAF. Ma pojemność 3 MW. Energia w nim magazynowana pochodzi z 4200 paneli słonecznych zamontowanych na dachu stadionu. Stworzony system pozwala zapewnić zasilanie obiektowi przez godzinę w czasie odbywającej się imprezy (odpowiada to ilości energii pobieranej przez około siedem tysięcy domów w ciągu godziny).

Świat naukowy coraz mocniej podkreśla, że metale ziem rzadkich są na tyle wartościowe, iż nie warto trzymać ich tak długo w stacjonarnych magazynach energii, a należy jak najszybciej wprowadzać je ponownie do obrotu w nowych bateriach. Mercedes, biorąc pod uwagę te argumenty, zdecydował się wycofać usługi stacjonarnego magazynowania energii na bazie baterii pochodzących z pojazdów koncernu.

Prowadzone są też prace nad zmodyfikowaniem baterii pod względem składu chemicznego. Niektóre z dużych firm samochodowych stawiają na akumulatory wykorzystujące stałe polimery. We Francji czy w Polsce pracuje się nad ulepszeniem ogniw litowo-sodowych. Stosowanie baterii sodowo-jonowych wydaje się słuszne przede wszystkim ze względu na szerszą dostępność pierwiastka jakim jest sód.

Specjaliści przekonują, że po 2040 roku, kiedy to Francja, Wielka Brytania czy Norwegia zakażą sprzedaży samochodów spalinowych, rynek odzyskiwania surowców szybko zacznie się rozwijać. Co roku tony akumulatorów będą przekształcane w magazyny energii bądź też poddawane modyfikacjom. Najbliższe lata pokażą, jak firmy poradzą sobie z kwestiami związanymi z odzyskiwaniem metali ziem rzadkich z baterii do samochodów. Na pewno najistotniejszym wskaźnikiem, jaki będzie brany pod uwagę jest rachunek ekonomiczny, a to oznacza, że baterie na pewno nie trafią na wysypiska.

A może w niedalekiej przyszłości świat zostanie uwolniony od problemu akumulatorów jonowo-litowych? Coraz częściej bowiem mówi się o bateriach do samochodów elektrycznych z... wody morskiej. Otóż specjaliści IBM prowadzą badania nad produkcją nowych urządzeń, które nie wykorzystywałyby ani niklu, ani kobaltu jako materiałów do katody. Zdaniem IBM, składowe niezbędne do produkcji akumulatorów będzie można w niedługim czasie pozyskać nawet z wody morskiej. Oznaczałoby to całkowitą rewolucję!

W tej baterii zastosowano trzy nowe, zastrzeżone przez pomysłodawców, materiały. Wśród nich jest bezkobaltowy i niklowy materiał katodowy oraz ciekły elektrolit. Unikatowa kombinacja związków wyciągniętych z wody morskiej jest w stanie tłumić dendryty litowo-metalowe podczas ładowania, co zmniejsza ryzyko zapalenia się akumulatora. Kolejną zaletą nowatorskich baterii, jak wynika ze wstępnych testów, jest czas ładowania. Do 90 proc. można je będzie naładować zaledwie w pięć minut. Jeśli doszłoby do ich komercyjnego zastosowania w laptopach, telefonach czy chociażby samochodach elektrycznych, w ciągu kilku minut bylibyśmy zdolni naładować swoje urządzenie. Czas ten byłby oczywiście dłuższy w przypadku aut, jednak w porównaniu z obecnym standardami i tak doszłoby do jego skrócenia. Mówi się jeszcze o dwóch kolejnych zaletach nowych baterii. IBM twierdzi, że zarówno ich pojemność, jak i czas użytkowania mają potencjał, żeby przebić te litowo-jonowe. IBM podjął już współpracę z Mercedesem oraz Central Glass w celu przetestowania w praktyce nowych baterii. Jeśli wyniki okażą się zadowalające, z pewnością czeka nas kolejny przełom.

KOMENTARZE ( 8 )


Autor: max 04.08.2020r. 07:56
No cóż... ot akich różnych przełomach słyszymy od lat... Nnp. Chińczycy podali ze 3 lata temu iż opracowali ogniwa litowo -jonowe o trwałości 50 tys. cykli......i jakoś ani widu ani słychu. Sądzę że tak naprawdę rozwiązaniem będzie zastapienie akumulatorów chemicznych superkondensatorami o ile poprawi sie w nich kwestię zmiennej oporności wewnetrznej . Rozwiązaniem mogą być nowoczesne materiały na bazie węgla.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 04.08.2020r. 11:35
Jak można planować zastosowanie zużytych baterii do profesjonalnych rozwiązań, gdy one właśnie straciły potrzebne tutaj podstawowe parametry techniczne ? To pytanie fascynuje mnie przy wszystkich eko opracowaniach od lat. No i trochę ten tytuł ze źródłem energii jest naciągany...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: xyz 04.08.2020r. 12:03
Temat rzeczywiście naciągany ale zastosowanie w rozwiązaniach alternatywnych jak najbardziej. Jeżeli bateria nie posiada już parametrów, które uzasadniałby jej pracę na poziomie samochodu elektrycznego to dlaczego nie można dla niej znaleźć alternatywnego rozwiązania, np magazynowanie na poziomi sieci dystrybucyjnej - pewnie rodzi to komplikacje na poziomie łączenia baterii o różnych parametrach ale jeśli pociągnie jeszcze przez parę lat to dlaczego nie?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Socyal 04.08.2020r. 11:46
Aby analizować technologię to musi ona być. Inaczej to gadka o niczym.
Chyba i KE zrezygnowała z lansowania bateryjnych magazynów energii, bo teraz stawia na wodór, choć przyczyna może tkwić i w tym, że produkcja baterii nie jest specjalnością niemiecką a elektrolizerów chyba tak. Ot taki drobny szczegół.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Pesel 04.08.2020r. 23:19
Specyficzne spojrzenie na świat, nie należy rozważać zagadnienia technicznego dopóki nie ma jeszcze praktycznego wykonania. Dobrze, że w przeszłości nie wszyscy tek myśleli bo nadal tylko koń byłby siła pociągową a ogrzewalibyśmy się ogniskiem.
Opowiem spostrzeżenie zasłyszane kilkadziesiąt lat temu. Japończycy miesiąc myślą i dwa dni robią a u nas dwa dni się myśli i miesiąc robi. Znałeś to Kolego?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: qqq 05.08.2020r. 07:44
Jak bardzo znam to z życia ^^
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Socyal 06.08.2020r. 08:42
Problem polega na tym, że to nie inżynierowie i ekonomiści wymyślają jak tu poprawić życie ludziom lecz robią to politycy (wszak oni na pewno wiedzą najwięcej co będzie za 30 lat). I jest drugi problem. Gdyby socjalizm unijny królował w całym świecie i wszyscy słuchali dyrektyw to podążanie za nimi byłoby logiczne. Ale postęp techniczny i ekonomiczny (szerzej gospodarka) przeniósł się już do innych miejsc na świecie. Tam gdzie nie analizuje się zastosowania zużytych akumulatorów samochodowych w energetyce. Tam gdzie energia ma być dostępna i TANIA a nie ekologiczna. A rozwiązania techniczne gdyby były analizowane przez firmy mające je wdrażać i sprzedawać a nie przez ludzi zaczynających analizę od dyrektyw i szukających na siłę rozwiązań to by miały sens.
PS
Przypominam, że UE chyba w zasadzie porzuciła już magazynowanie w akumulatorach (teraz nowy trend to wodór). Więc analizowanie akumulatorów to strata czasu. Bo politycy tak ustalili. Nie podążaj kolego za starymi trendami jak ci co nie rozumieli, że nie tędy droga. Nie jesteś nowoczesny. Ja usłyszałem w szkole kilkadziesiąt lat temu wiersz, który ci polecam "trzeba z żywymi naprzód iść .... a nie z uwiędłych laurów liść z uporem stroić głowę" :)
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Sum 07.08.2020r. 08:56
Uwagi do tytułu
Akumulator nie jest - o ile się na tym znam - źródłem energii tylko "konsumentem" energii. Chyba, że wynaleziono już coś więcej niż perpetuum mobile a ja nic o tym nie wiem. :)
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 8 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE