29.10.2018r. 11:10

Głównym motywem opracowania raportu jest ukazanie korzyści, jakie może przynieść wykorzystanie pojazdów elektrycznych, jako rozproszonych magazynów energii elektrycznej. O takim ukierunkowaniu analizy zadecydowały możliwości rozwoju i komercjalizacji technologii Vehicle to Grid (V2G), umożliwiającej dwukierunkowy przepływ energii między pojazdem elektrycznym a siecią elektroenergetyczną. Przedstawiona w raporcie analiza potencjału technologii V2G dotyczy aspektów poznawczych oraz aplikacyjnych.
Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych we współpracy z Ambasadą Brytyjską w Warszawie
01.10.2018r. 05:02
mgr inż. Paweł Bralewski, dr inż. Łukasz Szabłowski, prof. dr hab. inż. Krzysztof Badyda, dr inż. Wojciech Bujalski, prof. PW, Instytut Techniki Cieplnej, Zakład Maszyn i Urządzeń Energetycznych, Politechnika Warszawska ("Nowa Energia" - 4/2018)
W artykule przedstawiono temat rozwoju sektora pojazdów elektrycznych i jego możliwych skutków w kontekście obciążenia systemu elektroenergetycznego w Polsce. Celem artykułu jest oszacowanie wzrostu zapotrzebowania na moc wynikającego z ładowania samochodów elektrycznych.
13.09.2018r. 04:07
Piotr Marchel, Józef Paska, Łukasz Michalski - Politechnika Warszawska, Instytut Elektroenergetyki ("Rynek energii elektrycznej. Aktualne problemy energetyki", monografia Politechniki Lubelskiej)
W artykule podjęto próbę określenia, w jakim stopniu wykorzystanie samochodu elektrycznego wpłynie na zapotrzebowanie na moc i energię w krajowym systemie elektroenergetycznym a zatem na jego stabilność i niezawodność i, w konsekwencji, bezpieczeństwo elektroenergetyczne.
06.09.2018r. 05:28
Maciej Humięcki ("Energia i Recykling" - lipiec - sierpień 2018)
Dyrektywa 201 4/94/UE w sprawie rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych ma na celu zminimalizowanie zależności od ropy naftowej oraz zmniejszenie oddziaływania transportu na środowisko poprzez wsparcie zastosowania paliw alternatywnych.
10.08.2018r. 05:26
Mariusz Kłos, Józef Paska, Łukasz Rosłaniec, Magdalena Błędzińska, Rafał Bielas, Krzysztof Zagrajek, Konrad Wróblewski - Zakład Elektrowni i Gospodarki Elektroenergetycznej, Politechnika Warszawska ("Rynek energii elektrycznej. Aktualne problemy energetyki", monografia Politechniki Lubelskiej)
W artykule przedstawiono najważniejsze wnioski z analiz wykonanych w celu rozpoznania wystarczalności technicznej KSE na poziomie sieci dystrybucyjnej przy uwzględnieniu rozwoju elektromobilności w Polsce na przykładzie wybranego obszaru. Przeprowadzone analizy dotyczyły: wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną, zmiany profilu dobowego zapotrzebowania na moc, poziomów obciążeń elementów sieci dystrybucyjnej, wzrostu zapotrzebowania na moc bierną w KSE.
28.06.2018r. 08:35
Już kilka tysięcy samochodów na minuty jeździ po ulicach polskich miast. Kolejne firmy udostępniają swoje auta do wypożyczania w systemie car-sharingu. W większych miastach błyskawicznie rośnie sieć usług umożliwiających krótkotrwałe wynajęcie samochodu.
Szymon Mazur ("Energia & Recykling" - 6/2018)
26.06.2018r. 05:14
Witold Chmarzyński - Radca Prawny, Wspólnik Zarządzający, Cieślikowski, Chmarzyński Kancelaria adwokacko-radcowska sp.j., Redaktor Naczelny portalu elektromobilność.com ("Nowa Energia" - 3/2018)
Przeprowadzone dotychczas obserwacje wskazują, że na dziesięć samochodów elektrycznych potrzebna jest 1 stacja ładowania dostępna publicznie. Przy milionie samochodów potrzebne będzie 100 000 stacji. Aktualnie w Polsce funkcjonuje ok. 150 stacji ładowania.
15.05.2018r. 03:54
Katarzyna Papis, Departament Innowacji i Rozwoju UDT ("Inspektor. Technika i bezpieczeństwo" - nr 1/2018)

Elektromobilność - to słowo coraz częściej pojawia się w mediach i w codziennych dyskusjach. Wydaje się, że już niedługo zostanie na stałe wprowadzone do naszych słowników i stanie się częścią rzeczywistości. W Polsce udział w jej rozwoju ma również Urząd Dozoru Technicznego.
20.03.2018r. 09:29

Raport stanowi krótki przegląd najważniejszych zagadnień związanych z wykorzystaniem paliw alternatywnych w komunikacji miejskiej w Polsce. Zamiarem było nakreślenie stanu obecnego, możliwości rozwoju oraz wyzwań, które w najbliższym czasie czekają jednostki samorządu w związku z wejściem w życie Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych
14.02.2018r. 05:08
Sebastian Brzozowski - PTPiREE ("Energia Elektryczna" - 1/2018)
Wszyscy słyszeliśmy hasła o nadchodzącej rewolucji w motoryzacji - szybkim zastąpieniu samochodów z napędem spalinowym przez pojazdy elektryczne. Jednak konfrontacja tych doniesień z rzeczywistością - w 2016 roku auta elektryczne i hybrydowe stanowiły jedynie 1,1 proc. wszystkich sprzedanych na świecie samochodów osobowych - nie napawa optymizmem.