ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREElektromobilność
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Śląskie: Jaworzno zamawia kolejnych 6 autobusów elektrycznych
08.04.2021r. 15:20

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie (Śląskie) ogłosiło przetarg na 6 nowych autobusów elektrycznych o długości ok. 18 metrów. W efekcie należący do jaworznickiego samorządu przewoźnik będzie dysponował 50 autobusami elektrycznymi, na ok. 80 posiadanych.
Jaworzno było pierwszym miastem w Polsce, które w 2015 r. wprowadziło autobus elektryczny do stałej eksploatacji. Dziś na ok. 75 używanych w mieście wozów, 44 to pojazdy elektryczne. Teraz miasto zamierza kupić kolejnych 6 elektrycznych autobusów niskopodłogowych - szacując w środowej informacji o przetargu wartość zamówienia na nieco ponad 20 mln zł netto.

Zgodnie ze specyfikacją przetargową pojazdy powinny dysponować mocą co najmniej 220 kilowatów i pojemnością akumulatorów co najmniej 240 kilowatogodzin. Zastosowane rozwiązania powinny umożliwiać ładowanie autobusów ładowarką typu plug-in lub przez pantograf na dachu. Minimalny zasięg to 100 km.

Oferty w ogłoszonym w środę przetargu można składać do 10 maja. Kryterium oceny ofert ma być w 70 proc. cena, w 5 proc. okres udzielonej gwarancji, a w 25 proc. - ocena techniczno-eksploatacyjna oferowanych pojazdów. Trzy pierwsze autobusy powinny zostać dostarczone w ciągu 330 dni od zawarcia umowy, a trzy kolejne w ciągu 360 dni.

Aby zapewnić finansowanie tego zakupu jaworznickie PKM przygotowało unijny projekt pod kątem Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego (w ramach narzędzia tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych - ZIT) - o wartości 26,2 mln zł, przy zakładanym dofinansowaniu 18,1 mln zł.

W projekcie tym, prócz zakupu sześciu autobusów, ujęto zaprojektowanie i wykonanie stacji ładowania w zajezdni PKM przy ul. Krakowskiej (budowę zasilania, budowę pięciu stanowisk zewnętrznych do ładowania o mocy 5 x 50kW i budowę jednego stanowiska do ładowania przez pantograf o mocy 250 kW wewnątrz hali napraw) oraz montaż ładowarki pantografowej i kontenera zaplecza socjalnego dla kierowców przy przystanku końcowym Szczakowa Dworzec PKP.

Poprzedniego zakupu autobusów elektrycznych jaworznickie PKM dokonało w ub. roku. Zamówiono wówczas 20 nowych autobusów elektrycznych: 15 wozów 12-metrowych oraz pięć krótszych, 9-metrowych. Przetarg ten wygrał Solaris, zamówienie zostało już zrealizowane; pierwsze wozy dostarczono w listopadzie ub. roku.

Pod kątem tego zakupu powstał projekt: "Zakup elektrycznego taboru autobusowego wraz z systemem inteligentnego zarządzania flotą pojazdów" o wartości 48,8 mln zł, w tym 30,6 mln zł dotacji z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska. Obok 20 autobusów ujęto w nim m.in. 5 stacji do ładowania przez pantograf oraz 10 ładowarek typu plug-in.
Na przeprowadzony w 2017 r. pierwszy duży zakup 22 autobusów elektrycznych i potrzebnej infrastruktury ładowania jaworznickie PKM zdobyło dofinansowanie ze środków RPO w ramach ZIT. Do projektu o wartości 67,2 mln zł spółka dostała wówczas 41,4 mln zł dotacji.

W ostatnim czasie nowe autobusy elektryczne zamawiają też przy wsparciu unijnym inni przewoźnicy w konurbacji katowickiej. Z końcem marca br. przetarg na 32 autobusy elektryczne dofinansowane w programie Gepard II ogłosiła Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Pojazdy, po 8, trafią do Przedsiębiorstw Komunikacji Miejskiej w Katowicach, Gliwicach, Sosnowcu i Świerklańcu.

W projekcie GZM kupionych zostanie też 16 mobilnych ładowarek, z których będą mogły korzystać jednocześnie po dwa autobusy. W sześciu miastach zostanie ponadto zbudowanych dziewięć stacjonarnych ładowarek - po jednej w Katowicach, Tarnowskich Górach, Mikołowie, Będzinie, Sosnowcu oraz cztery w Gliwicach.

Według informacji GZM elektryczne autobusy z Geparda II dołączą do floty obecnie kursujących na zlecenie Zarządu Transportu Metropolitalnego ponad 200 pojazdów zasilanych paliwami alternatywnymi - sprężonym gazem ziemnym (149 - w kluczowej części Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Tychach), z napędem hybrydowym (41) oraz elektrycznym (13).

Na dostawę łącznie 24 autobusów elektrycznych, które zostały kupione dzięki dotacji z Centrum Unijnych Projektów Transportowych, czekają również PKM Sosnowiec (14) i PKM Gliwice (10). 10 nowych elektryków dołączy też do floty PKM Katowice, a gliwicka spółka podpisała niedawno umowę na 15 autobusów hybrydowych.

Ponadto Metropolia ubiega się o dofinansowanie zakupu 20 pojazdów na ogniwa paliwowe zasilane wodorem. W tej sprawie trwa obecnie ocena wniosku złożonego do programu Zielony Transport Publiczny. Projekt ten ma być pilotażem upowszechniania transportu wodorowego na obszarze GZM.


ELEKTROMOBILNOŚĆ - branża w której dzieje się teraz najwięcej

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE